Posejdon rozwiązuje problem najsłabszego ogniwa w nurkowaniu na obiegu zamkniętym

Po 5 latach szeroko zakrojonych prac badawczo-rozwojowych i kolejnych iteracji projektowych, firma Poseidon Diving Systems AB ze Szwecji ogłosiła wprowadzenie przełomowego półprzewodnikowego czujnika tlenu nowej generacji.

Całkowicie i fabrycznie skalibrowany czujnik zapewnia dokładne i wysoce wiarygodne dane wyjściowe w postaci cyfrowej. Jest to prawdziwy przełom w pomiarach tlenu w wielu zastosowaniach, a w szczególności w nurkowaniu z wykorzystaniem technologii CCR (closed circuit rebreather).  Większość doświadczonych nurków CCR uważa obecne czujniki tlenu za najsłabsze ogniwo w systemie pomiaru tlenu.

Wiedza o tym ile tlenu jest dostępne w rebreatherze jest niezbędna a obecne czujniki opierają się na reakcji chemicznej aby zmierzyć ciśnienie parcjalne tlenu w mieszaninie.  Czujniki te muszą być rutynowo kalibrowane i mogą zawieść na wiele różnych sposobów, jak również muszą być wymieniane co roku.

Rozwiązanie firmy Poseidon to czujnik tlenu oparty na unikalnych barwnikach luminescencyjnych, które są wzbudzane czerwonym światłem i wykazują luminescencję zależną od tlenu w zakresie bliskiej podczerwieni (NIR). Technologia ta przekonuje wysoką precyzją, niezawodnością, niskim zużyciem energii, niską czułością krzyżową i szybkim czasem odpowiedzi. W porównaniu z galwanicznymi czujnikami tlenu, te nowe czujniki półprzewodnikowe wykazują niezrównaną trwałość, czas działania i stabilność kalibracji.